Jazda bez tablic rejestracyjnych może oznaczać poważne kłopoty.
Marcin Klimkowski
Jeździć samochodem bez tablic rejestracyjnych nie można, ale to nie wyczerpuje tematu. Ważne jest wskazanie konsekwencji jazdy bez jednej lub obu tablic rejestracyjnych. I właśnie te konsekwencje omawiamy poniżej.
Skutki jazdy bez tablic rejestracyjnych znacznie wykraczają poza mandat i grzywnę. W skrajnych przypadkach jazda bez „blach” może znaleźć finał w sądzie.
Jakie przepisy nakazują jazdę z tablicami?
W Polsce jazda bez tablicy rejestracyjnej (jednej lub dwóch) jest nielegalna. Zgodnie z prawem każdy pojazd dopuszczony do ruchu drogowego musi mieć zamontowaną przynajmniej jedną (a zazwyczaj dwie) tablice rejestracyjne.
Podstawy prawne tego obowiązku są dwie. Po pierwsze to Kodeks wykroczeń (art. 94 § 2 oraz art. 97), a po drugie Prawo o ruchu drogowym (art. 60 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz art. 71 ust. 1 i 5). Obydwie ustawy wskazują, że tablice rejestracyjne są konieczne.
Jakie są konsekwencje jazdy bez tablicy/tablic rejestracyjnych?
Konsekwencje są sformułowane jasno, mogą być poważne i wiązać się z dużymi kosztami. Brak jednej tablicy rejestracyjnej oznacza obligatoryjny mandat karny w wysokości do 500 zł oraz możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Brak obu tablic rejestracyjnych to już poważniejsze konsekwencje: wiążą się z obligatoryjnym mandatem karnym, zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i zakazem dalszej jazdy ( policja może nakazać odholowanie pojazdu).
Są jeszcze konsekwencje dodatkowe, nie związane bezpośrednio z brakiem tablicy – warto wspomnieć o nich przy okazji. Otóż zasłonięta lub nieczytelna tablica rejestracyjna (jedna lub obie) powoduje nałożenie mandatu w wysokości do 3000 zł (przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 r. zwiększono wysokość kar). Z kolei jazda pojazdem z nieoryginalną tablicą lub tablicami rejestracyjnymi lub ich podróbkami to już według polskiego prawa przestępstwo. Mundurowi mogą z takiego powodu postawić nawet zarzuty karne i zwykle to robią.
Co zrobić w przypadku utraty tablicy/tablic rejestracyjnych?
Jeśli zgubiłeś tablicę lub została ona skradziona:
- zgłoś to w wydziale komunikacji, tam możesz otrzymać wtórnik tablicy,
- zamów tablice tymczasowe (tablice próbne), jeśli musisz pilnie korzystać z pojazdu,
- jeśli tablica/tablice odpadły w trasie, to lepiej nie kontynuować jazdy i zadzwonić po pomoc drogową.
Podsumowując: nie wolno jeździć bez tablicy rejestracyjnej, ani tym bardziej bez obydwu, a liczenie na wyrozumiałość mundurowych w tym wypadku jest lekkomyślnością. Za to wykroczenie grozi wysoki mandat, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, a nawet postępowanie karne. Jeśli tablica zaginęła, trzeba niezwłocznie zgłosić to odpowiednim służbom.
Dodajmy jeszcze na koniec, że umieszczenie tablic za szybą ma takie same konsekwencje jak wszystko co napisaliśmy powyżej, gdyż art. 60 pkt. 1.3a Prawa o ruchu drogowym mówi: ” Zabrania się umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone.”
fot. Drive Mode







