

DRUGIE ŻYCIE AKUMULATORÓW – ICH WYKORZYSTANIE DO NAPĘDU AUT TO DOPIERO POCZĄTEK
Zanim elektryczne modele nowej generacji z rodziny EV wyjechały na ulice, Kia już miała pomysł na to, jak w przyszłości wykorzystać ogromny potencjał, który tkwi w ich akumulatorach. W połowie 2022 roku Kia nawiązała współpracę ze start-up’em encore, którego twórcą jest Deutsche Bahn. Firma ta zajmuje się wykorzystaniem zużytych akumulatorów, wymontowanych z samochodów elektrycznych, w nowatorskich systemach magazynowania energii.

Zużyte akumulatory z samochodów elektrycznych marki Kia, po rozmontowaniu ich na pojedyncze moduły, są wykorzystane do tworzenia systemów magazynowania energii, które mogą mieć różną „pojemność”. Przykładowy powerbank przygotowany przez start-up encore | DB, zastosowany w kampusie EUREF w Berlinie, dostarcza 72 kWh energii elektrycznej i powstał z modułów wymontowanych z akumulatorów e-Soula.



Każdy model Kia opracowuje z uwzględnieniem jego utylizacji po zakończeniu eksploatacji. Utylizacji, która zakłada ponowne wykorzystanie jak największej części materiałów. Takie podejście skłoniło inżynierów marki Kia do opracowania alternatywnego dla recyklingu wykorzystania zużytych akumulatorów samochodów elektrycznych na rzecz tzw. projektów „Second Life”, które wydłużają żywotność akumulatorów dzięki ich nowemu zastosowaniu. Firma encore | DB już prowadzi odbiór akumulatorów w całej Europie w celu tworzenia nowych systemów magazynowania energii.


Kampus EUREF w Berlinie jest symbolem rewolucji energetycznej w Niemczech. Już w 2022 roku Kia wraz encore | DB uruchomiły tam pierwszy system magazynowania energii, który funkcjonuje jako część tzw. Micro Smart Grid – sieci energetycznej, w której różne źródła energii, odbiorcy i systemy magazynowania energii są ze sobą połączeni.
Powerbank składa się z 24 modułów, każdy moduł tworzy 14 podwójnych ogniw. Nowatorski system konwersji energii ze zintegrowanym systemem zarządzania pracą akumulatora (Battery Management System – BMS) kompensuje różne stany kondycji poszczególnych modułów, w razie potrzeby wykonując pasywne lub aktywne równoważenie napięcia.

Firma encore | DB gromadzi akumulatory z samochodów elektrycznych z całej Europy i konstruuje oraz rozprowadza gotowe systemy magazynowania energii. Akumulatory z elektrycznych modeli marki Kia są demontowane na pojedyncze moduły i poddawane szczegółowym testom diagnostycznym. Te, które wciąż działają poprawnie i dysponują odpowiednią „pojemnością” są wykorzystywane w nowych systemach magazynowania energii. Pozostałe poddaje się recyklingowi.

Kia bierze odpowiedzialność za akumulatory po okresie ich eksploatacji w samochodach. Współpraca Kia i encore | DB pokazuje, że akumulatory są traktowane jako cenny „towar” nie tylko w kontekście zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym.
Testy wytrzymałościowe akumulatorów najnowszej, już czwartej generacji, potwierdzają ich doskonałą odporność. Odporność liczoną zarówno liczbą szybkich ładowań, jak i zachowaniem parametrów, niezależnie od sposobu eksploatacji samochodu. Dlatego Kia zdecydowała się wydłużyć okres gwarancji na akumulatory z 7 do 8 lat i zwiększyć limit kilometrów – ze 150 do 160 tysięcy. Jednocześnie, Kia gwarantuje, że na koniec okresu gwarancji „pojemność” akumulatorów nie będzie niższa niż 70 procent początkowej.
